rf IDEAS RDR-6082AKU-C16 Wave ID Solo SDK HID Prox Black USB Reader, 16" Cable
  • Specification
  • Overview
  • Customers Also Bought
  • Your Recently Viewed Items
  • Reviews
Click to zoom
  • Brand:rf IDEAS
  • Part #:RDR-6082AKU-C16
  • Model #:Wave ID Solo
Only 489 left in stock - order soon! Inventory as of date 05/12/2026.
Safe Checkout
Fully secured
Money back Guaranty
100% satisfaction
Overview
WAVE ID Solo read-only readers were designed for customers seeking to leverage their existing card system for applications beyond building access. Providing exceptional protection while maximizing security on devices such as printers, healthcare technologies, process controllers, autonomous robots and more. The WAVE ID Solo delivers plug and play functionality with proximity and contactless smart cards and integrates with all leading operating systems, applications and embedded controllers. The 13.56 MHz model is compatible with most contactless smart cards and the 125 kHz proximity model provides error-free identification for over 300 million physical access cards in use worldwide.