AmScope ZM2180T 2X-180X Ultimate Trinocular Stereo Zoom Microscope Head
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

Click to zoom
- $990.00 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:ZM2180T
- $990.00
Overview
AmScope 2X-180X Magnification Ultimate Trinocular Stereo Zoom Microscope Head
- 2X-180X extreme widefield continuous zoom magnification power
- Ultimate sharp clear stereo erect images over an extreme wide field view
- Trinocular port for adding photo or video capability
- Extreme widefield high-eyepoint WH10X/22 eyepieces with foldable eye-guards
- Extremely large field-of-view and working distance 4" (100mm)
- 48mm (in diameter) female thread for adding Barlow lenses or lights
- Mounting Size: 3" (76mm) in diameter
This is a 2X-180X zoom magnification trinocular stereo microscope head with ultimate optical system, offering top-level sharp clear erect stereo images over a large zoom magnification range. It includes two Barlow Lenses (0.3X & 2.0X) and two pairs of extreme widefield high-eyepoint eyepieces with foldable eyeguards (WH10X/22 & WH20/12). Its trinocular port enables to add photo or video capability. It comes with 45-degree inclined 30mm eyetubes with diopter. The extreme widefield optics and high-eyepoint design ensure an easy and comfortable observation. This microscope head fits stands with a 3" (76mm in diameter) collar.
Features:
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular Incline | 45° |
| Interpupillary Adjustment | Sliding, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X FN22 wide-field high-eyepoint 20X wide-field |
| Objective Lenses | 0.67X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.0715 @ 4.5X |
| Objective Resolution | 214.5 lp/mm @ 4.5X |
| Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.9mm-31.4mm |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm |
| Collar Mounting Size | 76mm (3") |
| Photo Port | 23mm |
| 2.0X Barlow Lens | |
| Modifier | 2.0X |
| Objective Resolution | 429 lp/mm @ 9X |
| Objective Magnification Range | 1.34X-9X |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Field-of-View (10X Eyepieces) | 2.44mm-16.42mm |
| 0.3X Barlow Lens | |
| Modifier | 0.3X |
| Objective Magnification Range | 0.2X-1.35X |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Field-of-View (10X Eyepieces) | 9.8mm-109.5mm |
Magnification Chart
| Eyepiece | Objective | ||
| Standard | 0.3X Barlow | 2.0X Barlow | |
| 10X | 6.7X-45X | 2X-13.5X | 13.4X-90X |
| 20X | 13.4X-90X | 4X-27X | 26.8X-180X |
Packing List:
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
