AmScope T800MB-2MBI3 T800 Series Infinity-Corrected Metallurgical Trinocular Compound Microscope 50X-1000X Magnification 2MP USB 3.0 C-mount Camera
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $5,154.00 / Kit
- Brand:AmScope
- Part #:T800MB-2MBI3
- Model #:T800 Series
- $5,154.00 / Kit
Overview
T800 Series Infinity-Corrected Metallurgical Trinocular Compound Microscope 50X-1000X Magnification with Dual LED Illumination and 2MP USB 3.0 C-mount Camera
Key Features:
The T800M is a robust, high-performance metallurgical microscope with precision optics for professionals metallurgical and materials fields. The larger heavy-duty frame provides stability along with precision mechanics. The infinity-corrected plan-semi-apochromatic optics provide high-resolution images with improved color-correction and edge-to-edge sharpness. The Koehler transmitted and reflected-light illumination systems are designed for precision, with a variable-NA swing-condenser allowing the use of high and low magnifications with full, even coverage.
Viewing Head
The microscope's head is designed for precision and comfort. The super-widefield optics provide a larger field-of-view so you can see more specimen at any magnification. Compensation-free Siedentopf interpupillary adjustment allows any user to properly align the oculars without readjusting focus. For users with astigmatism or asymmetrical vision, the left ocular can be adjusted to fine-tune focus. The photo port is equipped with a C-mount interface for attaching cameras without intermediary lenses, and is height-adjustable to match focus with the eyepieces. The port is compatible with our CX series C-mount ports which are available with different levels of magnification for cameras with different sensor formats. An optional 23mm port adapter is available for use with 23mm reduction lenses. The head is set to a 30° incline which is ideal for viewing from a standing position, and it can be rotated 360°.
Optics
The infinity-corrected optical system eliminates optical errors when using filters and other in-line components, ensuring highly precise images. The quintuple objective turret provides instant access to 4 magnification levels with an open port for one additional lens. This allows you to efficiently move through magnifications from 50X to 500X. Additional 20X eyepieces expand the maximum magnification to 1000X with 6 unique levels. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are semi-apochromatically corrected for superior resolution and color accuracy, with planatic flat-field correction to provide edge-to-edge sharpness.
The Stage
The 3-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimens, with a large translation range for viewing larger samples. A glass stage-insert provides a charge-neutral surface for examining electonics and other sensitive materials. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Symmetrical focus controls are coaxially mounted for fast, intuitive focusing. Tension control lets you customize the feel to further enhance your workflow.
Koehler Episcopic Illumination
A powerful 5W LED provides warm-colored light for reflected-light applications. Equipped with centerable field and aperture diaphragms, contrast and depth can be fine-tuned for the best results. The low color-temperature LED provides better illumination for metals and other materials which present details in longer wavelengths, as well as reducing eye-strain during prolonged use.
Koehler Transmitted Illumination
Built on Koehler illumination principals, the sub-stage lighting provides evenly-distributed light for optimal contrast. The rear-mounted 5W LED light-source provides energy-efficient illumination with low heat. The super-bright light-source uses a lower color temperature for warmer colors to enhance details and reduce eye-strain. The light condenser uses a swing mechanism for optimized lighting at both high and low magnifications, with a NA0.22 setting for full coverage at extremely low magnifications. An iris diaphragm allows you to adjust the aperture to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion height adjustment for precision control, and is centerable for proper alignment. The condenser is top-mounted for easier replacement when working with additional condensers. The illuminator's field lens provides an iris diaphragm to control light-spread, optimizing contrast and definition in specimen features.
Digital Imaging
Monitor and capture photos and videos with the included 2MP USB3.0 camera. With extraordinary sensitivity and a maximum framerate of 125fps, the MU203-BI provides high-definition imaging for low-light applications, including fluorescence and darkfield. Using a cutting-edge 2MP back-illuminated CMOS sensor with an incredible 2350mV sensitivity (1/30s), high gain-levels can be used for highly-responsive realtime video. A 0.37X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. Our professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing functions including color correction, time-lapse capture, image stitching, and a full complement of measuring tools. A lite version of our software is available for Mac and Linux with essential functionality for capturing photos and videos.
Specifications
| Optical System | Infinite-conjugate |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel, 48-75mm |
| Ocular Diameter | 30mm |
| Ocular Diopters | left ±5dp |
| Eyepieces | 10X, 20X |
| Photo Port | height-adjustable CX series C-mount |
| Objective Lenses | Infinity-corrected |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Reverse quintuple, ball-bearing movement |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit stop, tension control |
| Focus Range | 25mm |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Triple-layer with glass plate and caliper |
| Stage Dimensions | 175mm x 145mm |
| Transmitted Illumination | 5W LED continuous adjustment |
| Episcopic Illumination | 5W LED continuous adjustment |
| Condenser | NA0.9/0.22 swing condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | WD | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|---|
| 5X | plan-achromatic | 0.15 | 10.8mm | | |
| 10X | plan-achromatic | 0.3 | 12.2mm | | 0.17mm |
| 20X | plan-achromatic | 0.45 | 4mm | | 0.17mm |
| 50X | plan-achromatic | 0.55 | 7.9mm | | 0.17mm |
| Camera Specifications | |
| Sensor Type | Back-illuminated CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 2M (1920 x 1080) |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Active Sensor Area | 5.57mm x 3.13mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 1300mV @ 1/30s |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Capture Resolution and Maximum Framerate | 125fps @ 1920x1080 |
| Connectivity | USB 3.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 5VDC over USB |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
