AmScope T380-3M T380 Series Siedentopf Biological Trinocular Compound Microscope 40X-1000X Magnification with 1W LED, 3MP USB 2.0 C-mount Camera
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $532.00 / Kit
- Brand:AmScope
- Part #:T380-3M
- Model #:T380 Series
- $532.00 / Kit
Overview
T380 Series Siedentopf Biological Trinocular Compound Microscope 40X-1000X Magnification with 1W LED, Modern Ergonomic Design, 3D Mechanical Stage and 3MP USB 2.0 C-mount Camera
Key Features:
Designed for clinical examinations and teaching demonstrations in the medical field, veterinary offices, laboratories, and colleges, this compound microscope is feature-packed for comfort and ease of use. Coming with a 30° inclined, 360-degree swiveling binocular head with Siedentopf adjustment. It also includes a reversed nosepiece, 3D mechanical stage, and a variable-intensity 1W LED illumination system, all ideal for easily focusing and scanning through your sample.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the left ocular tube to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. Various eyepieces can be used to increase the overall optical magnification. The trinocular photo-port adds a dedicated mounting tube for cameras. The 23mm tube is height-adjustable to fine-tune the focus to match the eyepieces.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion movement for precise height adjustment, and has two centering screws to properly align the condenser.
Monitor and capture photos and videos with the included 3.0MP USB2.0 camera. The C-mount camera is specially designed for use with microscopes, allowing you to watch live images, and to record photos or videos on your computer. This ability to view microscopic images on your computer reduces eye-strain, and allows groups of people to view images at the same time. A 0.5X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. Our professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing functions including color correction, time-lapse capture, image stitching, and a full complement of measuring tools. A lite version of our software is available for Mac and Linux with essential functionality for capturing photos and videos.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Tube Length | 160mm |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free Siedentopf, 48-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | 23mm, height adjustable |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop |
| Coarse Focus Range | 30mm |
| Fine Focusing Precision | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 140mm x 140mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 45mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity 1W LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion, centerable |
| Power | 85-265VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
| Camera Specifications | |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2" |
| Active Pixels | 3M (2048 x 1536) |
| Pixel Size | 3.2µm x 3.2µm |
| Active Sensor Area | 6.55mm x 4.92mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 1.0V/Lux-sec |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Capture Resolution and Maximum Framerate | 8fps @ 2048x1536 22fps @ 1024x768 43fps @ 680x510 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.5X |
| Power | 5VDC over USB |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
