AmScope T120-TP2 T120 Series Biological Trinocular Compound Microscope + LED Illumination + 10.5" Touchscreen 8MP Imaging System
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $1,337.80 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:T120-TP2
- $1,337.80
Overview
AmScope T120 Series Biological Trinocular Compound Microscope 40X-1000X + LED Illumination + Siedentopf Head + 10.5" Touchscreen 8MP Imaging System
- An economical microscope for students and professionals, the T120 packs high-quality optics and refined mechanics into a compact form.
- Professional features include a Siedentopf triinocular head for precise adjustments, a 2-layer mechanical stage with low-position controls, and coaxial coarse and fine focus for ergonomics and an efficient workflow.
- The trinocular photo port can be used to mount a camera without interfering with the eyepieces.
- Includes a 10.5" touchscreen tablet with 8MP integrated camera for monitoring and capturing images. Equipped with microSD, USB and wi-fi for storing and sharing files, and micro-HDMI to use larger displays including televisions and monitors.
The T120 trinocular compound microscope is designed for teaching demonstrations, clinical examinations and laboratory applications. It is an ideal microscope for teachers and students, including those in medical school or with a major in biology. It has a number of advancements in functionality compared to other microscopes in its class, such as enhanced LED lighting, centerable condenser, and Siedentopf head adjustments. Use the microscope for studying fixed or live cells, bacteria, plants and soil, or water samples.
Viewing Head
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the left ocular tube to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. Various eyepieces can be used to increase the overall optical magnification. The trinocular photo-port adds a dedicated mounting tube for cameras. The 23mm tube is height-adjustable to fine-tune the focus to match the eyepieces.
Optics
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy. Optional eyepieces are available to modify the compound magnification, providing levels up to 2500X.
The Stage
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
Transmitted Illumination
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. With our specially developed fly-eye lens, the light is evenly distributed at maximum brightness to improve contrast and resolution. Illumination is further enhanced by a centerable Abbe condenser, which can be realigned for any magnification to guarantee proper lighting.
Digital Imaging
This package includes an all-in-one imaging system which combines the technologies of a 8MP microscope camera with an Android tablet to provide a feature-rich experience like no other. The high-resolution 10.5" screen brings your microscopic subjects to life in vivid color, with 90° tilt and 360° swivel to set the screen to a comfortable angle while standing or sitting. Touchscreen navigation allows you to capture photos and videos with ease using the built-in software, as well as performing measurement functions. With all of the functionality you would expect from a cutting-edge tablet, the possibilities are endless.
For added flexibility, the tablet is equipped with an HDMI output to expand your display to a larger format when needed, such as a television or monitor. When it comes to file storage, you will be spoiled for choices: you can use the internal storage, save to a USB device, or transfer files over your Wi-Fi network. Wi-Fi connectivity not only offers networking possibilities for sharing images, but for performing online tasks while you work.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel, 53mm-77mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Ocular Diopters | left ocular |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 118mm x 127mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 21mm |
| Transmitted Illumination | variable-intensity LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 100-240VAC, 50/60Hz, AC/DC adapter |
| Dimensions (not including trinocular port) | 11" x 7" x 13-3/4" (280mm x 178mm x 350mm) |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | - | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | - | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | - | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
| Tablet Specifications | |
| OS | Android 11 |
| CPU | RK3568 |
| Memory | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| External Storage | USB |
| Display Type | Touchscreen LCD |
| Screen Size (diagonal) | 10.5" |
| Display Resolution | 1920 x 1280 |
| Display Mount | 360° rotation, 90° tilt |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2" |
| Active Pixels | 8M (16:9) |
| Pixel Size | 2.2μm x 2.2μm |
| Active Sensor Area | 7.74mm x 4.38mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Photo Capture Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Capture Resolution and Maximum Framerate | 30fps @3840 x 2160 |
| Connectivity | Micro HDMI USB 2.0 Wi-Fi |
| Output Ports | 1X USB Mouse port, 2x USB port, 1x HDMI Port, 1x LAN Port |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 12V/1A, 110-220VAC |
Packing List:
- One Siedentopf trinocular microscope head
- One microscope body
- Four objective lenses: 4X, 10X, 40X, 100X
- One pair 10X eyepieces
- One blue color filter
- One dust cover
- One sample immersion oil
- One tablet with integrated camera
- One AC adapter (US and Canada standard)
- One 0.5X C-mount reduction lens
