AmScope MD8233S50 40X-2000X Infinity-corrected 5MP Digital Integrated Microscope w/ LED Illumination
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $1,084.20 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:MD8233S50
- $1,084.20
Overview
Key Features:
- This professional, infinity-corrected biological compound microscope with built-in camera is ideal for vets, clinics, and higher education.
- Stream and capture live images to your computer with this binocular compound microscope with integrated 5MP camera.
- 40X to 2000X magnification with four objective lenses and two sets of eyepieces.
- Daylight-balanced, low-heat LED light-source provides bright transmitted illumination for viewing and imaging specimens.
- Double-layer mechanical stage and coaxial coarse and fine focus for easy, precise adjustments.

OMAX Digital Microscopes integrate advanced digital-imaging with precision optical-microscopy. Digital integration promotes uniformity and presents a simplified method for setting up and using microscopes.
OMAX provides a large range of solutions for education, research, and industry. Building on industry standards, we provide a full range of accessories to suit your needs.
The OMAX MD8233S50 is a highly versatile, digitally-integrated microscope for laboratories, clinics, and advanced education. Built around a precision, infinity-corrected optical system, this microscope provides excellent ergonomics, smooth mechanics, and expansive scalability. The integrated digital-imaging system further enhances functionality with turnkey efficiency.
Infinity-corrected optics provide better control over optical aberrations, resulting in improved resolution. Four objective lenses and two pairs of eyepieces provide a wide magnification range from 40X to 2000X. With precision mechanics, stage movements and focusing are smooth and reliable. The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. Advanced functionality is available with optional dark-field and phase-contrast kits, as well as both mercury and LED-based fluorescence kits.
The integrated 5-megapixel camera can be used for a live video stream, and recording still images and video, all done with a single USB connection. The included Windows software features a wide range of measurement and editing tools, lending itself perfectly to the classroom or clinic with its ability to record, measure, and comment.
Specifications
| Optical System | Infinity-corrected |
|---|---|
| Head | Binocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf, 55-75mm |
| Eyepieces | 10X FN18, 20X |
| Nosepiece | Reverse, Quadruple |
| Objective Lenses | Achromatic 4X, 10X, 20X, 40X (spring), 100X (spring, oil) |
| Stage | Double-layer mechanical 140mm x 110mm |
| X-Y Translation Range | 78mm x 46mm |
| Sub-stage Condenser-holder | Rack-and-pinion |
| Condenser | Abbe condenser with iris diaphragm, NA1.25 |
| Transmitted Illumination | LED |
Components
| Eyepieces |
| ||||||||||||
| Objective Lenses |
| ||||||||||||
| Condenser |
|
Camera
| Sensor Type | Shutter | Optical Format | Pixels |
|---|---|---|---|
| CMOS | Rolling Shutter | 1/2.5" | 5M (2592x1944) |
| Frame Rate(s) (Maximum) | SNR | Power | Connectivity |
| 2.5fps @ 2048x1536 10fps @ 1024x768 | >40dB | 5V over USB | USB 2.0 |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 2GB RAM, USB2.0 port for maximum speed | ||||||
| Features |
|
Packing List:
- Digital binocular microscope head
- Microscope body
- 4 objectives: 4X, 10X, 40X, 100X
- A pair of eyepieces WF10X/18
- A pair of eyepieces WF20X
- A bottle of Immersion oil
- Power cord (US and Canada standard)
- Dust cover
- Color filter (green)
- Extra fuse
- Tension wrench
- CD (camera driver and software)
- USB2.0 cable
