AmScope M250A M250 Series Compact Monocular LED Compound Microscope 40X-1600X Magnification
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $201.06 / Kit
- Brand:AmScope
- Part #:M250A
- Model #:M250 Series
- $201.06 / Kit
Overview
Key Features:
- 40X to 1600X expanded magnification range using high-quality, color-coded objective lenses, and 10X and 15X eyepieces for eight unique settings.
- A sleek, compact compound microscope for students and professionals. This microscope is perfect for classroom workstations or labs with limited space.
- Professional features include a 2-layer mechanical stage with low-position controls, and coaxial coarse and fine focus for ergonomics and an efficient workflow.
- Cool, energy-efficient LED lighting produces daylight-balanced illumination for natural colors.
The M250 monocular compound microscope is small, but it packs a big punch. The sleek, compact design uses a minimal footprint while providing high-efficiency features like coaxial coarse and fine focus, a 2-layer mechanical stage, a height-adjustable Abbe light-condenser, and a reversed lens turret which maximizes the stage's working space. The microscope is perfect for classroom workstations or labs with limited space.
The monocular head keeps things simple. The use of a single eyepiece means that no adjustments are necessary for eye alignment or symmetrical focus. The head can rotate 360° for viewing from different positions. Interchangeable eyepieces allow you to change the overall magnification with optional lenses, or use a camera in place of the eyepiece to view microscopic images on a computer monitor or other display.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. An additional 16X eyepiece expands the maximum magnification to 1600X with 8 unique levels. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. This model uses compact-format lenses to reduce the overall profile while maintaining achromatic corrections to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser uses a simple spiral-control for height adjustment, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Head | Monocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X, 16X |
| Objective Lenses | Compact, not DIN standard |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple, reversed |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 127mm x 118mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 30mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | spiral adjustment |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Packing List:
