AmScope D130-TP D130 Series Dual-view Monocular LED Student Compound Microscope with Mechanical Stage + 9.7" Touchscreen Imaging System
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $1,095.30 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:D130-TP
- $1,095.30
Overview
AmScope D130 Series Dual-view Monocular LED Student Compound Microscope 40X-1000X Magnification with Mechanical Stage + 9.7" Touchscreen Imaging System
- 40X to 1000X magnification range for studying a range of specimens including hair follicles, cells, and bacteria.
- A second viewing port allows a second person to simultaneously view specimens, or adding a camera for streaming and recording photos and video. Perfect for online classes.
- The microscope uses 4-lens turret for a wider magnification range, and a dual-layer mechanical stage for precise control over specimen movement.
- The built-in LED lamp provides bright illumination with lower heat for sensitive specimens as well as improved energy-consumption.
- Includes a 9.7" touchscreen tablet with 5MP integrated camera for monitoring and capturing images. Equipped with microSD, USB and wi-fi for storing and sharing files, and micro-HDMI to use larger displays including televisions and monitors.
Designed primarily for educational use, the D130 offers dual monocular viewing ports which can be used by two simultaneous users or a single user and a camera. This model also uses a quadruple lens turret for four magnification settings, and a dual-layer mechanical stage for precise control over specimen movement. As a dual-user microscope in a classroom, a teacher can see what the student sees. This allows the student to be instructed while viewing a specimen. By using an optional camera on the second port, real-time video can be streamed to a computer and recorded, or used with popular video conferencing apps to provide remote streaming. This functionality is perfect for remote learning and professionals who need to share video with online peers.
The dual monocular head is somewhat unique, providing two viewing ports which can be used simultaneously. The main viewing port uses a simple design, requiring no adjustment. Simply use the standard 10X eyepiece or any other optional magnification and get to work. The second port is designed for a second user or a camera, and has height adjustment to ensure the focus matches the main port. The head can swivel 360° depending on your preferred working position.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging, and its low heat emission has less impact on live cells and other heat-sensitive specimens. The height-adjustable Abbe light-condenser offers control over contrast and depth-of-focus.
This package includes an all-in-one imaging system which combines the technologies of a 5MP microscope camera with an Android tablet to provide a feature-rich experience like no other. The high-resolution 9.7" screen brings your microscopic subjects to life in vivid color, with 90° tilt and 360° swivel to set the screen to a comfortable angle while standing or sitting. Touchscreen navigation allows you to capture photos and videos with ease using the built-in software, as well as performing measurement functions. With all of the functionality you would expect from a cutting-edge tablet, the possibilities are endless.
For added flexibility, the tablet is equipped with a micro-HDMI output to expand your display to a larger format when needed, such as a television or monitor. When it comes to file storage, you will be spoiled for choices: you can use the internal storage, save to a microSD card or USB device, or transfer files over you wi-fi network. Wi-fi connectivity not only offers networking possibilities for sharing images, but for performing online tasks while you work.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Tube Length | 160mm |
| Head | Dual monocular, 45° / 90° inclines, 360° rotatable |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple reversed, ball-bearing movement |
| Focusing System | coaxial coarse and fine focus |
| Stage | two-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 127mm x 118mm |
| Stage X-Y Travel Range | 70mm x 30mm |
| Transmitted Illumination | 1W LED |
| Condenser | Abbe condenser with iris diaphragm, NA1.25 |
| Sub-stage Condenser-holder | rack-and-pinion |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Tablet Specifications
| OS | Android 4.1.1 |
| CPU | 1.8GHz |
| Memory | 2GB (DDR3) |
| Internal Storage | 2GB |
| External Storage | MicroSD (TF) 32GB max, USB |
| Screen Size (diagonal) | 9.7" |
| Display Resolution | 2048 x 1536 |
| Display Mount | 360° rotation, 90° tilt |
| Sensor Type | CMOS |
| Active Pixels | 5M (2592 x 1944) |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Photo Capture Resolution | 2592 x 1944 2048 x 1536 1600 x 1200 |
| Video Capture Resolution and Maximum Framerate | 15fps @ 2048x1536 |
| Connectivity | Micro HDMI USB 2.0 Wi-Fi |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 110-220VAC |
