AmScope B690B-PL-PCT-3MBI B690 Series Koehler Phase-contrast Binocular Compound Microscope 40X-2000X Magnification w/ Plan Optics and 3MP USB 2.0 C-mount Camera
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $2,127.40 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:B690B-PL-PCT-3MBI
- Model #:B690 Series
- $2,127.40
Overview
Key Features:
- 40X to 2000X magnification range using high-quality plan-achromatic objective lenses. 10X and 20X eyepieces provide 8 unique magnification settings.
- The infinity-corrected optical system reduces distortion and improves color accuracy.
- Plan-achromatic lenses produce high-contrast images with edge-to-edge sharpness.
- The Koehler illumination system provides centered, evenly-distributed lighting with a field aperture for maximum contrast and definition.
- Includes a phase-contrast kit for live-cell studies. The kit includes 4 plan-achromatic phase-ring equipped objective lenses and a turret condenser.
- Monitor and capture photos and videos with the included highly-sensitive 3.1MP USB 2.0 camera. Professional microscopy software for Windows, Mac, and Linux provide tools for image processing, measuring, and more.
This is an upgraded B690-PL which includes a turret phase-contrast system for live-cell analysis among other things. Designed for professional biological applications, the microscope's infinity-corrected optical system ensures reliable, low-distortion magnification, with plan-achromatic corrections for accurate colors, excellent field flatness and edge-to-edge sharpness. The halogen illumination system provides low-fatigue, evenly-distributed light for maximum contrast and definition. This model is a popular choice for veterinarians and university laboratories.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the left ocular tube to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. Additional 20X eyepieces expand the maximum magnification to 2000X with 8 unique levels. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy, with planatic flat-field correction to provide edge-to-edge sharpness.
The large 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
Built on Koehler illumination principals, the sub-stage lighting provides evenly-distributed light for optimal contrast. The halogen light-source provides bright illumination with a lower color-temperature for decreased fatigue when used for long periods. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion height adjustment for precision control, and is centerable for proper alignment. The illuminator's field lens provides an iris diaphragm to control light-spread, optimizing contrast and definition in specimen features.
A phase-contrast kit is included with a turret condenser and 4 plan-achromatic phase-contrast objective lenses. Phase contrast is used to reveal detail in indistinct objects, such as unstained cells and microorganisms that would otherwise appear invisible. By using a combination of specialized objective lenses and a modified light condenser, these invisible objects can be visualized by manipulating variations in phase. This turret condenser allows you to easily rotate through the four phase-contrast settings (4X, 10X, 40X, 100X). Each phase-contrast setting has a centerable annulus for proper alignment. Each of the phase-ring equipped objective lenses has plan-achromatic corrections for improved color and resolution, as well as edge-to-edge sharpness.
Monitor and capture photos and videos with the included 3.1MP USB2.0 camera. The highly-sensitive back-illuminated sensor is designed for improved low-light imaging, making it suitable for fluorescence and darkfield microscopy. A 0.37X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. Our professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing functions including color correction, time-lapse capture, image stitching, and a full complement of measuring tools. A lite version of our software is available for Mac and Linux with essential functionality for capturing photos and videos.
Specifications
| Optical System | Infinite-conjugate |
| Head | Binocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 30mm |
| Ocular Diopters | left ocular |
| Eyepieces | 10X, 20X |
| Objective Lenses | Infinity-corrected |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Reverse quadruple, ball-bearing movement |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, tension control |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 180mm x 150mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 50mm |
| Transmitted Illumination | 12V/20W halogen |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm NA1.25 phase-contrast turret |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 85-230VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | plan-achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | plan-achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | plan-achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | plan-achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
| 4X | Plan-achromatic Phase contrast | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | Plan-achromatic Phase contrast | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | Plan-achromatic Phase contrast | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | Plan-achromatic Phase contrast | 1.25 | oil | 0.17mm |
| Camera Specifications | |
| Sensor Type | Back-illuminated CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 3.1M (2048 x 1536) |
| Pixel Size | 2.5µm x 2.5µm |
| Active Sensor Area | 5.12mm x 3.84mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 600mV @ 1/30s |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Capture Resolution and Maximum Framerate | 10.5fps @ 2048x1536, 15fps @ 1920x1080 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.37X |
| Power | 5VDC over USB |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Packing List:
