AmScope B590 B590 Series Biological Laboratory Binocular Compound Microscope with 20W Halogen, 3D Mechanical Stage and Optional Digital Camera
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $677.40 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:B590
- $677.40
Overview
AmScope B590 Series Biological Laboratory Binocular Compound Microscope 40X-1000X Magnification with 20W Halogen, 3D Mechanical Stage
- 40X to 1000X magnification range using high-quality achromatic objective lenses.
- A solid, scalable microscope for professional and educational use
- Achromatic color-corrected lenses produce high-resolution, high-contrast images.
- Siedentopf binocular adjustment for comfortable viewing
- Halogen lighting provides bright illumination with a lower color temperature for reduced eyestrain.
- Supported by optional accessories for epi-fluorescence, phase-contrast, and darkfield
The B590 is a mid-level binocular compound microscope with scalable features to accommodate growing labs and classrooms. The heavy-duty design will hold up to years of hard use, and is supported by a large set of accessories including epi-fluorescence, phase-contrast and darkfield kits. This instrument is ideal for scaling laboratories and scholastic demonstrations.
The microscope's binocular head uses a Siedentopf interpupillary adjuster which allows any user to easily align the oculars for comfortable viewing. For users with astigmatism or asymmetrical vision, the right ocular has dioptric adjustment to fine-tune focus. The ocular tubes are set to a 30° incline, and can be rotated 360° to accommodate viewing from various positions.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
Halogen sub-stage lighting provides bright illumination with excellent color rendering. The warm lighting is better suited for prolonged use, causing less eyestrain than LED or fluorescent lighting. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. A swing-out filter holder can be used to mount a color filter for band-isolation or to change the light's hue. The condenser holder uses rack-and-pinion movement for precise height adjustment.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Binocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Ocular Diopters | right ocular |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Reverse quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, tension control |
| Focus Range | 30mm |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 160mm x 140mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 50mm |
| Transmitted Illumination | 6V/20W halogen |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 115V 60Hz |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
