AmScope A100X-YX-V460 100X Achromatic Microscope Oil Immersion Objective
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

Click to zoom
- $54.35 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:A100X-YX-V460
- $54.35
There is a $100.00 minimum order required when purchasing "AmScope" products
Overview
AmScope 100X Achromatic Microscope Oil Immersion Objective
- 100X Achromatic microscope oil immersion objective lens fits common size DIN-standard compound microscopes
- 100X Magnification Power
- Achromatic Objective Lens
- 20mm Mounting Thread (in diameter)
A 100X achromatic objective lens for use with DIN-standard microscopes. The lens is designed for 160mm finite-tubelength compound microscopes with 20.32 RMS objective threading. The 100X objective has a numerical aperture of 1.25, and must be used with immersion oil.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 100X |
| Numerical Aperture | 1.25 |
| Corrections | Achromatic |
| Cover-glass Thickness | 0.17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | Oil |
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
