AmScope ZM6790T 6.7X-90X Ultimate Trinocular Stereo Zoom Microscope Head
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

Click to zoom
- $882.80 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:ZM6790T
- $882.80
Overview
AmScope 6.7X-90X Magnification Ultimate Trinocular Stereo Zoom Microscope Head
- 6.7X-90X extreme widefield continuous zoom magnification power
- Ultimate sharp clear stereo erect images over an extreme wide field view
- Trinocular port for adding photo or video capability
- Extreme widefield high-eyepoint WH10X22 eyepieces with foldable eye-guards
- 48mm (in diameter) female thread for adding Barlow lenses or lights
- Mounting Size: 3" (76mm) in diameter
This is a 6.7X-90X zoom magnification trinocular stereo microscope head with ultimate optical system, offering top-level sharp clear erect stereo images over a large zoom magnification range. It includes a 2.0X Barlow lens, a pair of extreme widefield high-eyepoint WH10X22 eyepieces and foldable eyeguards. Its trinocular port enables to add photo or video capability. It comes with 45-degree inclined 30mm eyetubes with diopter. The extreme widefield optics and high-eyepoint design ensure an easy and comfortable observation. This microscope head fits stands with a 3" (76mm in diameter) collar.
Features:
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular Incline | 45° |
| Interpupillary Adjustment | Sliding, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X FN22 wide-field high-eyepoint |
| Objective Lenses | 0.67X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.0715 @ 4.5X |
| Objective Resolution | 214.5 lp/mm @ 4.5X |
| Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.9mm-31.4mm |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm |
| Collar Mounting Size | 76mm (3") |
| Photo Port | 23mm |
| 2.0X Barlow Lens | |
| Modifier | 2.0X |
| Objective Resolution | 429 lp/mm @ 9X |
| Objective Magnification Range | 1.34X-9X |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Field-of-View (10X Eyepieces) | 2.44mm-16.42mm |
Magnification Chart
| Eyepiece | Objective | |
| Standard | 2.0X Barlow | |
| 10X | 6.7X-45X | 13.4X-90X |
Packing List:
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
