AmScope T670QB-PL-TP T670 Series Advanced Trinocular Compound Microscope 40X-2000X Magnification with 9.7" Touchscreen Imaging System and Koehler LED
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $2,127.40 / Kit
- Brand:AmScope
- Part #:T670QB-PL-TP
- Model #:T670 Series
- $2,127.40 / Kit
Overview
T670 Series Advanced Trinocular Compound Microscope 40X-2000X Magnification with 9.7" Touchscreen Imaging System and Koehler LED
Key Features:
The T670Q-PL is designed to be a fully-scalable and economical laboratory microscope. This model is adorned with professional features. Its infinity-corrected optical system ensures reliable, low-distortion magnification, with plan-achromatic corrections for accurate colors, excellent field flatness and edge-to-edge sharpness. A quintuple lens-turret is used, providing five levels of magnification. The Koehler-design LED illumination system provides bright, evenly-distributed light for maximum contrast and definition. A large set of optional upgrades are available for fluorescence, phase-contrast, and darkfield, making this microscope perfect for scaling laboratories and advanced education.
The microscope's head is designed for precision and comfort. The super-widefield optics provide a larger field-of-view so you can see more specimen at any magnification. Compensation-free Siedentopf interpupillary adjustment allows any user to properly align the oculars without readjusting focus. For users with astigmatism or asymmetrical vision, both eyepieces can be independently adjusted to fine-tune focus. The switched trinocular port provides a dedicated mount for a camera to record photos or videos, and is height-adjustable to match focus with the eyepieces. The port uses our 23mm YX-type interchangeable interface which can be replaced with an optional C-mount adapter.
The quintuple objective turret provides instant access to 5 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. Additional 20X eyepieces expand the maximum magnification to 2000X with 8 unique levels. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, soil, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy, with planatic flat-field correction to provide edge-to-edge sharpness.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
Built on Koehler illumination principals, the sub-stage lighting provides evenly-distributed light for optimal contrast. The LED light-source ensures cool, energy-efficient illumination with low heat for live specimens. The bright light-source is daylight-balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion height adjustment for precision control, and is centerable for proper alignment. The illuminator's field lens provides an iris diaphragm to control light-spread, optimizing contrast and definition in specimen features.
This package includes an all-in-one imaging system which combines the technologies of a 5MP microscope camera with an Android tablet to provide a feature-rich experience like no other. The high-resolution 9.7” screen brings your microscopic subjects to life in vivid color, with 90° tilt and 360° swivel to set the screen to a comfortable angle while standing or sitting. Touchscreen navigation allows you to capture photos and videos with ease using the built-in software, as well as performing measurement functions. With all of the functionality you would expect from a cutting-edge tablet, the possibilities are endless.
For added flexibility, the tablet is equipped with a micro-HDMI output to expand your display to a larger format when needed, such as a television or monitor. When it comes to file storage, you will be spoiled for choices: you can use the internal storage, save to a microSD card or USB device, or transfer files over you wi-fi network. Wi-fi connectivity not only offers networking possibilities for sharing images, but for performing online tasks while you work.
Specifications
| Optical System | Infinite-conjugate |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 30mm |
| Ocular Diopters | none (use focusable eyepieces) |
| Eyepieces | 10X, 20X |
| Photo Port | height-adjustable YX series, 23mm tube mount |
| Objective Lenses | Infinity-corrected |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Reverse quintuple, ball-bearing movement |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, tension control |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 180mm x 150mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 50mm |
| Transmitted Illumination | LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 85-230VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | plan-achromatic | 0.10 | — | — |
| 10X | plan-achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 20X | plan-achromatic | 0.40 | — | 0.17mm |
| 40X | plan-achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | plan-achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Tablet Specifications
| OS | Android 4.1.1 |
| CPU | 1.8GHz |
| Memory | 2GB (DDR3) |
| Internal Storage | 2GB |
| External Storage | MicroSD (TF) 32GB max, USB |
| Screen Size (diagonal) | 9.7" |
| Display Resolution | 2048 x 1536 |
| Display Mount | 360° rotation, 90° tilt |
| Sensor Type | CMOS |
| Active Pixels | 5M (2592 x 1944) |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Photo Capture Resolution | 2592 x 1944 2048 x 1536 1600 x 1200 |
| Video Capture Resolution and Maximum Framerate | 15fps @ 2048x1536 |
| Connectivity | Micro HDMI USB 2.0 Wi-Fi |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 110-220VAC |
