AmScope T390A-TP2 T390 Series Biological Trinocular Compound Microscope 40X-1600X Magnification + 10.5" Touchscreen 8MP Imaging System
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $1,308.70 / Kit
- Brand:AmScope
- Part #:T390A-TP2
- Model #:T390 Series
- $1,308.70 / Kit
Overview
T390 Series Biological Trinocular Compound Microscope 40X-1600X Magnification + Halogen Illumination + 10.5" Touchscreen 8MP Imaging System
Key Features:
This professional trinocular microscope is designed for teaching and clinical use. Its high quality optics and precision mechanics have made this model a favorite for veterinarians and clinics. It has a large compliment of optional accessories for darkfield, phase-contrast, and fluorescence.
The trinocular head can be customized for each user, with a sliding interpupillary adjuster for varying eye spacing, and diopters for both eyes to fine-tune focus for nearsighted users and for asymmetry. The head can be rotated 360°, and has a 45° incline for viewing while seated or standing. Interchangeable eyepieces allow for an expanded magnification range, or the use of special eyepieces with pointers and measuring reticles. The trinocular photo port provides a dedicated mount for using a camera. The port is height-adjustable to match focus with the eyepieces, and does not require switching when used simultaneously with the eyepieces.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1600X. Additional 16X eyepieces expand the maximum magnification to 1600X with 8 unique levels. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The halogen sub-stage lighting provides bright illumination with excellent color rendering. The warm lighting is better suited for prolonged use, causing less eyestrain than LED and fluorescent lighting. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion movement for precise height adjustment.
This package includes an all-in-one imaging system which combines the technologies of a 8MP microscope camera with an Android tablet to provide a feature-rich experience like no other. The high-resolution 10.5” screen brings your microscopic subjects to life in vivid color, with 90° tilt and 360° swivel to set the screen to a comfortable angle while standing or sitting. Touchscreen navigation allows you to capture photos and videos with ease using the built-in software, as well as performing measurement functions. With all of the functionality you would expect from a cutting-edge tablet, the possibilities are endless.
For added flexibility, the tablet is equipped with an HDMI output to expand your display to a larger format when needed, such as a television or monitor. When it comes to file storage, you will be spoiled for choices: you can use the internal storage, save to a USB device, or transfer files over your Wi-Fi network. Wi-Fi connectivity not only offers networking possibilities for sharing images, but for performing online tasks while you work.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | sliding, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X, 16X |
| Photo Port | 23mm tube, rotating height-adjustment |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus |
| Focus Range | 30mm |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 140mm x 140mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 50mm |
| Transmitted Illumination | 20W halogen |
| Condenser | Abbe condenser with iris diaphragm, NA1.25, Ø 32mm filter holder |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz wide-band |
| Dimensions | 11" x7-1/2" x 15-3/4" (28cm x 19cm x 40cm) |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
| Tablet Specifications | |
| OS | Android 11 |
| CPU | RK3568 |
| Memory | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| External Storage | USB |
| Display Type | Touchscreen LCD |
| Screen Size (diagonal) | 10.5" |
| Display Resolution | 1920 x 1280 |
| Display Mount | 360° rotation, 90° tilt |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2" |
| Active Pixels | 8M (16:9) |
| Pixel Size | 2.2µm x 2.2µm |
| Active Sensor Area | 7.74mm x 4.38mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Photo Capture Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Capture Resolution and Maximum Framerate | 30fps @3840 x 2160 |
| Connectivity | Micro HDMI USB 2.0 Wi-Fi |
| Output Ports | 1X USB Mouse port, 2x USB port, 1x HDMI Port, 1x LAN Port |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 12V/1A, 110-220VAC |
Packing List:
- One trinocular microscope head
- One microscope body
- Four objective lenses: 4X,10X,40X,100X
- One pair 10X eyepieces
- One pair 16X eyepieces
- One power cord (US and Canada standard)
- One mirror for ambient lighting
- One dust cover
- Three color filters
- One spare halogen bulb (6V/20W)
- One spare fuse
- One sample bottle of immersion oil
- One tablet with integrated camera
- One AC adapter (US and Canada standard)
- One 0.5X C-mount reduction lens
