AmScope SM745B 7X-45X Binocular Zoom Power Stereo Microscope Head
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

Click to zoom
- $315.54 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:SM745B
- $315.54
Overview
AmScope 7X-45X Magnification Binocular Zoom Power Stereo Microscope Head
- 7X-45X continuous zoom magnification power.
- Crystal clear super widefield stereo images.
- Super widefield high-eyepoint 10X eyepieces.
- Foldable eye-guards.
- 48mm thread for adding Barlow lenses or lights.
- Mounting Size: 3" (76mm) in diameter.
This 7X-45X zoom magnification binocular stereo microscope head includes a pair of super widefield high-eyepoint 10X eyepieces and foldable eyeguards. It comes with 45-degree inclined 30mm eyetubes with diopter. The microscope provides sharp clear erect stereo images over a large zoom magnification range. Its super widefield optics and high-eyepiont design ensure an easy and comfortable observation. This microscope head fits stands with a 3" (76mm in diameter) collar.
Features :
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Binocular |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular Incline | 45° |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X FN20mm wide-field, high-eyepoint |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.4mm-28.6mm |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm |
| Collar Mounting Size | 76mm (3") |
Packing List :
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
