AmScope SM-3B-3M SM-3B Series Binocular Zoom Stereo Microscope 7X-45X Magnification with 3MP USB 2.0 C-mount Camera on Single Arm Boom Stand
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $682.40 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:SM-3B-3M
- Model #:SM-3B Series
- $682.40
Overview
The SM-3B is a heavy-duty, highly-flexible microscope designed for biological and industrial applications. This model is especially popular in the QC, dental, repair and engraving industries thanks to its ease-of-use and reliability. With its wide zoom range and single-arm boom-stand, this model will become an indispensable instrument in any workshop or lab.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
Ocular Adjustment
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Rotating interpupillary adjusters simplify the process of aligning the eyepieces for each user.
Single-arm Boom-Stand
The multi-pivoting stand provides a stable, flexible support system, ideal for hands-on work. The single-arm design provides heavy-duty support in a simple form. The head can be turned 360°, the focus-block can swing in either direction, and the lateral arm can rotate and swing to position the head at virtually any angle. The heavy, steel base ensures the stability of the microscope, even when laden with attachments.
Digital Imaging
Monitor and capture photos and videos with the included 3.0MP USB2.0 camera. The C-mount camera is specially designed for use with microscopes, allowing you to watch live images, and to record photos or videos on your computer. This ability to view microscopic images on your computer reduces eye-strain, and allows groups of people to view images at the same time. A 0.5X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing functions including color correction, time-lapse capture, image stitching, and a full complement of measuring tools. A lite version of software is available for Mac and Linux with essential functionality for capturing photos and videos.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Binocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary (Barlow) Lens | none included |
| Stand | |
| Stand Type | Single-arm boom-stand, cast-steel base |
| Stand Dimensions | 16" arm (overall length: 24"), 17" high pillar, 9" x 9" x 1-3/4" solid cast steel base |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
| Camera Specifications | |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2" |
| Active Pixels | 3M (2048 x 1536) |
| Pixel Size | 3.2µm x 3.2µm |
| Active Sensor Area | 6.55mm x 4.92mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 1.0V/Lux-sec |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Capture Resolution and Maximum Framerate | 8fps @ 2048x1536 22fps @ 1024x768 43fps @ 680x510 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.5X |
| Power | 5VDC over USB |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Packing List:
