AmScope SM-2T-DK-HD25 SM-2 Series Darkfield Trinocular Stereo Microscope 7X-45X Magnification on Pillar Stand w/ Dual Halogen Lights and 5MP HDMI CMOS C-Mount Camera
- Overview
- Accessories
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $1,416.90 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:SM-2T-DK-HD25
- Model #:SM-2 Series
- $1,416.90
Overview
Key Features:
- 7X-45X zoom magnification using high-quality Greenough stereoscopic objective lenses.
- Includes a specialized condenser plate for transmitted darkfield illumination -- perfect for gemology
- Super widefield optical system offering crystal clear images
- Top and bottom lights with separate dimmers
- Heavy-duty sturdy pillar stand with metal framework
- Trinocular port for adding photo or video capability
- Includes a 1080p/5MP multi-function camera with built-in recording that can stream live video over HDMI and connect to a computer using wi-fi
This first-class trinocular darkfield stereo zoom microscope incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern gemology microscopy, this microscope exceeds all expectations. It comes with super widefield optics, gem clamp, and darkfield condenser with iris diaphragm. The brightfield and darkfield illumination system provides both incident (top) lighting and transmitted (bottom) lighting. The top lighting shining down onto objects is used for the observation of surface details and fine structures of jewels or gemstones. The transmitted illumination through the condenser is for the examination of inside quality of diamonds.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
Features :
- A brightfield/darkfield trinocular microscopy system for gemology applications
- Darkfield condenser with iris included
- Jewelry/gem clamp included
- Trinocular design for high quality photo, video or computer attachment
- Large continuous zoom range
- 4" (100mm) large native working distance working distance (without auxiliary lenses)
- 45 degree inclined trinocular head with SUPER widefield eyepieces
- High-eyepoint design for easy observation for all users including eyeglass wearers
- 23mm upright tube for photo or video accessories
- 30mm SUPER widefield eyepieces included
- High resolution with great flatness and contrast
- Sharp stereo erect images over a SUPER widefield of view
- Crystal clear original true color images
- Both ocular-tubes with adjustable diopter
- Metal pillar stand finished with stain resistant enamel
- Accurate alignment ensuring a fatigue-free long time viewing
- Full optical glass elements
- Precise ground glass lens
- All Metal mechanical components
- Adjustable interpupillary distance
- Rubber eye-guards included
- Built-in Epi-illuminating and transmitted lighting system with adjustable intensity
Digital Imaging
This microscope comes with an HDMI-capable digital camera, delivering 1080p video up to 60fps, and 5MP still images. The highly-sensitive digital sensor makes this camera ideal for low-light applications, including dark-field and fluorescence. Able to be used as a standalone recording device using Secure Digital memory, or as a WiFi camera on a networked computer, this is an extremely flexible imaging solution.
Connected to an HDMI monitor or TV, 1080p live video can be viewed at a super-smooth 60fps. The included USB mouse allows you to make adjustments in the internal software for settings such as white-balance and exposure, and control recording functions. As an alternative solution, connect to the camera over WiFi for remote software control, with 25fps streaming. The included Windows software offers image-development and measurement tools, as well as advanced compositing features such as image-stitching and extended-depth-of-focus. With the ability to calibrate scales at multiple magnifications, the software can be used for multi-level inspection. For Mac and Linux, there is a lite version of the software which can capture video and still images, and includes limited processing features.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary (Barlow) Lens | none included |
| Stand | |
| Stand Type | Pillar stand with integrated top and bottom illumination |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
| Reflected Illumination | 15W halogen |
| Transmitted Illumination | 15W halogen |
| Stage Illumination Plate Diameter | 95mm |
| Power | 110VAC 60Hz |
| Camera Specifications | |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/1.9" |
| Active Pixels | 5.04M (2592 x 1944) |
| Pixel Size | 2.4µm x 2.4µm |
| Active Sensor Area | 6.22mm x 4.67mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 425mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Video Preview Resolution (HDMI) | 1920 x 1080 |
| Video Preview Framerate (HDMI) | 60fps |
| Video Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Capture Framerate | 30fps (SecureDigital) 25fps max (wi-fi) |
| Internal Video Capture Format | ASF |
| Photo Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Internal Photo Capture Format | JPG |
| Recording Media | SecureDigital card |
| Connectivity | HDMI, wi-fi |
| Wi-fi Standard | 802.11n 150Mbps |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.5X |
| Power | 12VDC 1A |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Packing List:
- One trinocular stereo microscope head
- One photo port
- 10X eyepiece(s)
- One pair eye-guards
- One pillar stand
- One focusing block
- One top-light
- One pair stage clips
- One glass stage plate
- One black/white stage plate
- One darkfield condenser plate
- One power cord
- Two light bulbs
- One hex wrench
- One dust cover
- One HD Digital Camera
- One USB Mouse
- One USB WiFi Antenna
- One HDMI Cable
- One SD Card
- One Power Adapter
- One CD with Software and User's Instructions
