AmScope SM-2T-10M3 SM-2 Zoom Trinocular Stereo Microscope 7X-45X Magnification on Pillar Stand w/ Dual Halogen Lights and 10MP USB 3.0 C-mount Camera
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $915.90 / Kit
- Brand:AmScope
- Part #:SM-2T-10M3
- $915.90 / Kit
Overview
The SM-2T is a turnkey trinocular stereo microscope solution for biological and industrial fields. Using workhorse SM745 head, it provides remarkable optical quality with a wide zoom magnification range. The dual-illumination base provides solid support, and both transmitted and reflected lighting for observing a range of objects, from biological cultures to PCBs. This trinocular model has an additional port for mounting a camera, so you can record video or photos without replacing an eyepiece.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
Ocular Adjustment
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Rotating interpupillary adjusters simplify the process of aligning the eyepieces for each user.
Trinocular Port
The switched trinocular photo-port provides a dedicated mount for a camera. When the photo-port is switched open, all light from the left objective is diverted to the port to provide maximum brightness for the camera to guarantee the best quality images.
Dual-Illumination Stand
The dual-illumination stand provides a turnkey solution for biological and industrial applications. The pillar-based support system offers flexibility with its ability to quickly adjust height and lateral position. The microscope can be easily set and rotated in the mounting collar, and locked in place once adjusted. Large, symmetrical focus knobs provide the precision control needed, with adjustable tension for light or heavy loads as well as comfort.
Overhead and sub-stage halogen lighting allows you to work with opaque and translucent objects. The top light is mounted behind the head to provide offset light, and can be tilted for varied effect. This is useful for topological examination, such as with circuit boards and biological cultures. Thin tissue specimens, gemstones, and other translucent materials will benefit from the sub-stage transmitted lighting. A frosted glass stage-plate is provided to diffuse the light for more even back-lighting.
Digital Imaging
Monitor and capture photos and videos with the included 10.0MP USB3.0 camera. The C-mount camera is specially designed for use with microscopes, allowing you to watch live images, and to record photos or videos on your computer. This ability to view microscopic images on your computer reduces eye-strain, and allows groups of people to view images at the same time. The USB 3.0 connection provides greater bandwidth for faster frame-rates. A 0.5X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing functions including color correction, time-lapse capture, image stitching, and a full complement of measuring tools. A lite version of software is available for Mac and Linux with essential functionality for capturing photos and videos.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary (Barlow) Lens | none included |
| Stand | |
| Stand Type | Pillar stand with integrated top and bottom illumination |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
| Reflected Illumination | 15W halogen |
| Transmitted Illumination | 15W halogen |
| Stage Illumination Plate Diameter | 95mm |
| Power | 110VAC 60Hz |
| Camera Specifications | |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.2" |
| Active Pixels | 10.6M (3854 x 2748) |
| Pixel Size | 1.67µm x 1.67µm |
| Active Sensor Area | 5.99mm x 4.59mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 0.31V/Lux-sec |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Capture Resolution and Maximum Framerate | 7.2fps @ 3584x2746 25fps @ 1792x1372 |
| Connectivity | USB 3.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.5X |
| Power | 5VDC over USB |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Packing List:
