AmScope SM-1TZZ-5M SM-1 Trinocular Stereo Microscope 3.5X-180X w/ 5MP USB 2.0 Camera & Extra Large Base
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $881.80 / Each
- Brand:AmScope
- Part #:SM-1TZZ-5M
- Model #:SM-1 Series
- $881.80
Overview
This is a trinocular stereo zoom microscope with a pillar-stand with extra-large base. It incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern microscopy applications, this scope exceeds all expectations. It comes with SUPER widefield optics and super large stand. This microscope offers high resolution and good depth within a broad field of view. It provides crystal clear sharp stereo images with a 4" (100mm) native working distance. Its 45 degree inclined ocular tubes ensure an easy observation and rubber eyeguards provide further comfort.
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X and 20X eyepieces are included, as well as 0.5X and 2X Barlow lenses to provide an expanded magnification range from 3.5X-180X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
The microscope also features a switched trinocular photo port for attaching an imaging device without the need to replace one of the eyepieces. The photo port is especially useful for attaching a video-capable camera for a live video stream that can be projected on a television or monitor. unmatched lineup of cameras offers endless possibilities, including computer-based imaging and measurements, time-lapse capture, and wi-fi or LAN networking.
This microscope is useful for many applications. It can be used in gemology, geology, forestry, archaeology, agriculture and biology. It is appropriate for educational purposes in hospitals and schools. It is great for the exploration of the world of surface details and fine structures of various materials like wood, metal, solder, semiconductor and gemstone. It is perfect for the examination of insects, plants, rocks, stamps, coins, jewel, soldered points, microelectronic components, circuit boards or virtually any three dimensional objects. This scope is an ideal tool for research labs, gemologists, collectors, engravers, watchmakers, jewelers, dies-makers, philatelists, and anyone in semiconductor or electronic industry.
Monitor and capture photos and videos with the included 5.0MP USB2.0 camera. The C-mount camera is specially designed for use with microscopes, allowing you to watch live images, and to record photos or videos on your computer. This ability to view microscopic images on your computer reduces eye-strain, and allows groups of people to view images at the same time. A 0.5X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing functions including color correction, time-lapse capture, image stitching, and a full complement of measuring tools. A lite version of software is available for Mac and Linux with essential functionality for capturing photos and videos.
Features :
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X, 20X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary (Barlow) Lens | 0.5X, 165mm working distance 2X, 30mm working distance |
| Stand | |
| Stand Type | Pillar stand with large base |
| Stand Dimensions | Base: 12.6" x 11" x 0.79" (320mm x 280mm x 20mm) Pillar: 12" (305mm) height, 1.25" (32mm) diameter |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
| Stage Plate Diameter | 95mm |
| Camera Specifications | |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.5" |
| Active Pixels | 5M (2592 x 1944) |
| Pixel Size | 2.2µm x 2.2µm |
| Active Sensor Area | 5.7mm x 4.28mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 0.53V/Lux-sec |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Capture Resolution and Maximum Framerate | 5fps @ 2592x1944 18fps @ 1280x960 60fps @ 640x480 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.5X |
| Power | 5VDC over USB |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Packing List:
