AmScope SM-1T-RL SM-1 Series Zoom Trinocular Stereo Microscope 7X-45X Magnification with Dual LED on Track Stand
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $865.80 / Kit
- Brand:AmScope
- Part #:SM-1T-RL
- Model #:SM-1 Series
- $865.80 / Kit
Overview
SM-1 Series Zoom Trinocular Stereo Microscope 7X-45X Magnification with Dual LED on Track Stand
Key Features:
- 7X-45X zoom magnification using high-quality Greenough stereoscopic objective lenses.
- Super widefield optical system offering crystal clear images
- Both top and bottom LED illumination
- Heavy-duty, sturdy track-stand with metal framework
- Trinocular port for adding photo or video capability
This high-quality trinocular stereo zoom microscope is equipped with SUPER widefield optics, and includes a precision track-stand with versatile a dual LED illumination system. This microscope has been designed for use in organic or temperature-sensitive applications like dissecting live tissues or observing live organisms. Our low-temperature LED system allows you to use both incident illumination, which shines light down onto a 3-dimensional specimen, and reflecting-plate bottom illumination, which shines light up through a transparent sample. Because the top and bottom LED lights are controlled by separate dimmers, you are able to customize lighting for the optimal level of illumination, whatever the situation.
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
This microscope is especially useful for applications that require cool illumination. It is perfect for the examination of organic matter, such as insects, plants, or virtually any 3-dimensional, temperature-sensitive object. It is ideal for those who work in biology, forestry, archaeology, and agriculture. With its high resolution, good depth, and broad field of view, this microscope can be used for both educational and professional purposes in research labs, hospitals, schools, and veterinary offices.
Features:
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary (Barlow) Lens | none included |
| Stand | |
| Stand Type | Track stand with integrated top and bottom illumination |
| Stand Dimensions | Base: 11.4" x 11.8" (290mm x 300mm) Column Height: 11.8" (300mm) |
| Focusing-track Range | 7.9" (200mm) |
| Reflected Illumination | LED |
| Transmitted Illumination | LED |
| Stage Illumination Plate Diameter | 95mm |
Packing List:
- One trinocular stereo microscope head
- One photo port
- 10X eyepiece(s)
- One pair eye-guards
- One track stand
- One top-light
- One pair stage clips
- One power cord
- One dust cover
