AmScope SM-1B-PL-5M3 SM-1 Series Zoom Binocular Stereo Microscope 7X-45X Magnification w/ 5MP USB 3.0 C-mount Camera on Pillar Stand
- Overview
- Customers Also Bought
- Your Recently Viewed Items
- Reviews

- $962.00 / Kit
- Brand:AmScope
- Part #:SM-1B-PL-5M3
- Model #:SM-1 Series
- $962.00 / Kit
Overview
Key Features:
- 7X-45X zoom magnification using high-quality Greenough stereoscopic objective lenses.
- Super widefield optical system offering crystal clear images
- Both top and bottom LED illumination
- Heavy-duty sturdy pillar stand with metal framework
- Monitor and capture photos and videos with the included 5MP USB 3.0 camera. Professional microscopy software for Windows, Mac, and Linux provide tools for image processing, measuring, and more.
This top-of-the-line binocular stereo zoom microscope is equipped with SUPER widefield optics, and a versatile dual LED illumination system. This microscope has been designed for use in organic or temperature-sensitive applications like dissecting live tissues or observing live organisms. Our low-temperature LED system allows you to use both incident illumination, which shines light down onto a 3-dimensional specimen, and reflecting-plate bottom illumination, which shines light up through a transparent sample. Because the top and bottom LED lights are controlled by separate dimmers, you are able to customize lighting for the optimal level of illumination, whatever the situation.
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
This microscope is especially useful for applications that require cool illumination. It is perfect for the examination of organic matter, such as insects, plants, or virtually any 3-dimensional, temperature-sensitive object. It is ideal for those who work in biology, forestry, archaeology, and agriculture. With its high resolution, good depth, and broad field of view, this microscope can be used for both educational and professional purposes in research labs, hospitals, schools, and veterinary offices.
Monitor and capture photos and videos with the included 5.0MP USB3.0 camera. The C-mount camera is specially designed for use with microscopes, allowing you to watch live images, and to record photos or videos on your computer. This ability to view microscopic images on your computer reduces eye-strain, and allows groups of people to view images at the same time. The USB 3.0 connection provides greater bandwidth for faster frame-rates. A 0.5X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. Our professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing functions including color correction, time-lapse capture, image stitching, and a full complement of measuring tools. A lite version of our software is available for Mac and Linux with essential functionality for capturing photos and videos.
Features:
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Binocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary (Barlow) Lens | none included |
| Stand | |
| Stand Type | Pillar stand with integrated top and bottom illumination |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
| Reflected Illumination | LED |
| Transmitted Illumination | LED |
| Stage Illumination Plate Diameter | 95mm |
| Camera Specifications | |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.5" |
| Active Pixels | 4.9M (2560 x 1922) |
| Pixel Size | 2.2µm x 2.2µm |
| Active Sensor Area | 5.63mm x 4.23mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 1.76V/Lux-sec |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Capture Resolution and Maximum Framerate | 14.5fps @ 2560x1922 39fps @ 1280x960 101fps @ 640x480 |
| Connectivity | USB 3.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.5X |
| Power | 5VDC over USB |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Packing List:
